چرا تریدر ها باید ولوم تریدینگ (والیوم تریدینگ) را بیاموزند؟

در اوایل سال 2000 میلادی بود که روش پرایس اکشن (price action) از روی دیتای لول 2 استخراج و به دنیا عرضه شد. دلیل این کار در دسترس نبودن دیتای لول 2 برای عموم مردم بود. لذا پرایس اکشن نزدیک ترین حالت به ترید با سیستم معاملاتی ولوم تریدینگ (volume trading) می باشد. حالا پس از گذشته 2 دهه و فراگیر شدن اینترنت، دسترسی به دیتای لول 2 بخصوص دیتا لول 2 فیوچرز نینجا تریدر (نینجا تریدر 8) برای تحلیل فارکس، در بیشتر نقاط جهان من جمله ایران امکان پذیر هست.

حال چرا فراگیری ولوم تریدینگ (والیوم تریدینگ) برای تحلیل فارکس و ترید الزامی است؟

دیتای لول 2 که تمرکز اصلی ما روی دیتا لول 2 فیوچرز است، یعنی چیزی بیشتر از کندل استیک ساده ای که شما در چارت فارکس می بینید! به نوعی دیتای لول 2 (دیتا لول 2 فیوچرز مارکت)، اجزای تشکیل دهنده شکل کندل استیک است. اگر بخواهیم مثالی ساده و محاوره ای علمی در این زمینه بزنیم، کندل استیک اگر مولکول باشد، دیتای لول 2 مارکت فیوچرز، مانند اتم الکترون و پروتون است. یعنی شما قادر خواهید بود آنچه که در درون چارت کندل استیک برای شکل گیری آن، توسط اوردر خریداران و فروشندگان در حال اتفاق افتادن است را ببنید و میزان خریدارن و فروشندگان اگرسیو یا فعال را در داخل هر کندل استیک شناسایی کنید.

این سیستم معاملاتی یعنی، ولوم تریدینگ، مبتنی بر اوردر بوک orderbook (دفتر الکترونیکی سفارشات در حال انتظار) و تایم اند سلز لیست T&S (جدول خرید و فروش در زمان و قیمت مشخص) میباشد که توانایی، تسلط و برتری بیشتر نسبت به سایر تریدر ها به شما، در تشخیص روند و ترند و ردگیری بازیگران اصلی مارکت می دهد.

با استراتژی ولوم تریدینگ (والیوم تریدینگ) چگونه برای تحلیل فارکس به کمک ما می آید ؟

ما می دانیم که بازار فارکس از لحاظ دیتا تشکیل دهنده چارت کندل استیک متمرکز نیست. بنابراین حجم هایی که در متاتریدر (متاتریدر 4) در دسترس است نیز قابل استناد نمی باشد. چرا که حجم معاملات فارکس بروکر با بروکر دیگر متفاوت است! اما نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که، با پلتفرم و نرم افزار ترید نینجا تریدر (نینجا تریدر 8) به همراه اندیکاتور ادونز نینجا تریدر (نینجا تریدر 8)، که ما در اختیار شما قرار می دهیم شما به بازار فیوچرز و دیتای لول 2 فیوچرز، که حجم معاملات کل دنیا را نشان می دهد متصل می شوید و تمامی تحلیل و پیدا کردن نقاط ورود و خروج در فارکس بر روی پلتفرم حرفه ای تحلیل فارکس یعنی نینجا تریدر NT8 انجام میگیرد و تنها دستور گذاری و ترید در متاتریدر (متاتریدر 4) برای بازار فارکس انجام می گیرد. این روش برای چندین نماد معملاتی فارکس (اینسترومنت_نماد معاملاتی فیوچرز) قابل اجراست که می تواند مسیر زندگی شما در در حرفه تریدری کاملا متحول کند!

به طور مثال چارت جفت ارز S&P500 را که در متاتریدر نگاه می کنید در اصل، حجم معاملات آن از بازار فیوچرز می آید و در بازار فیوچرز حجم معملات قابل مشاهده و قابل اطمینان می باشد!

به طور خلاصه ولوم تریدینگ (volume trading)، یعنی توانایی خواندن درست و صحیح تایم اند سلز لیست (T&S) یا همان نوار اوردر ها بر اساس زمان (TAPE) می باشد این توانایی فاصله زیادی بین شما و دیگر تریدر های فارکس که حتی در دنیا ترید می کنند ایجاد خواهد کرد.

در این بین icf مارکت تلاش کرده است مجموعه ای از نرم افزار ترید به همراه اندیکاتور ادونز نینجا تریدر (NinjaTrader 8) را فراهم کند تا خواندن و آموختن والیوم تریدینگ volume trading بسیار راحت تر نسبت به گذشته باشد.